2013

8/1 – Middle East Peace Orchestra – DR Koncertbyen

10/1 – Forårssæsonstart Ishøj Kulturskole – Darbuka/Qanun undervisning 18-20 -slut medio maj

19-20/1 – Oriental Percusion Weekend – Rytmisk Center Vesterbrogade 107E -

22/1 – Fatma Zidan Group – Albertslund Musikteater – Gymnasie koncert

5/2 – Forårssæsonstart Rytmisk Center – Darbuka undervisning kl. 20-22 – slut start af juni

19/2 - Forårssæsonstart Goldschmidts Akedemi – Rådmandsgade skole – 16-19

20/2 – Forårssæsonstart  - Klaverfabrikken/Hillerød Musik Aftenskole – slut medio maj

23/2  - World of Drums – Kamæleon koncert LMS – Ringe

1-4/3 – Kasper Søborg Trio – Murmansk –  2 koncerter

17/3 – Oriental Percussion Workshop – Dance ´Drum-Valby Medborgerhus

22/3 – Fatma Zidan Group – Atlas – Aarhus

3/4 – Fatma Zidan Kvartet – Prismen – Amagerbro-2300 S

7/4 – Middle East Peace Orchestra – St. Heddinge Kirke kl. 1930

12/4 – Channe Nussbaum/Fatma Zidan/Bjarke Kolerus/Lars Bo Kujahn/Bilal Irshed  ; Rudersdal World Session

14/4 - GA Fatma Zidans børnekor på Fyn

20/4 - Fatma Zidan Kvartet – Svaneke -Svanekegården kl. 1930

11/5 – Fatma Zidan Group – Vanløse Kulturhus

18/5 – Tyrkisk Kor & Orkester – Ishøj

21/5 – Middle East Peace Orchestra – Diamanten

9/6 – Ladino m. Yair Sapiro -Jødisk Festival

22/6  -Fatma Zidan Group – Nivågård

24/6 – Fatma Zidan Group – Tivoli Mundo Mandag

29/6-4/7 – Vestjyllands Højskole -Oriental Mix

12/7 – Fatma Zidan Group – Malmø Sommerscene

20-29/7 Fatma Zidan Group – Canada ; Vancouver & Calgary Folkfestival

4/8 – Middle East Peace Orchestra – Nyborg

17-18/8 – Mellemøstskolen Weekend- Goldschmidt Akedemi

24-25/8 Oriental Percussion Weekend – Rytmisk Center København

30/8- Fatma Zidan – Krudttønden

20/9- Hafla Klaverfabrikken – Kulturnat

5/10 Fatma Zidan Group – Egyptiske Forening i DK-Vanløse

7-8/10 Fatma Zidan Trio – Musik I Tide Festival -LMS

11-12/10 Middle East Peace Orchestra med Malmø Symfoniorkester i Malmø

20/10 - Middle East Peace Orchestra i Nordjylland

25/10 – Fatma Zidan Group – Muabett i Vesterbro Kulturhus

3/11 World of Drums – LMS i Kolding

9-10/11 Oriental Percussion i Aalborg-Rytmiske i Nordkraft

14/11 – Fatma Zidan Group ; Hillerød ; Klaverfabrikken

“Golde Age of Egyptian Music”

Turné m. Fatma Zidan, Mustapha A Nabi, Taher Taha, Hanay Sawaf, Bilal Irshed, Martin Krogh

17/11 – Sødra Teatern” Stockholm

19/11 – “Diamanten” Kbh.

20/11 – Ollerup Efterskole

21/11 – LMS skolekoncerter i Hvidorve

22/11-”Rampelyset” Silkeborg arr. WOMUS

23/11 – Aabybro Mediecenter

25/11 skolekoncerter ved LMS i Ishøj